pühapäev, 29. mai 2016

Vegan šokolaadi-apelsini-pähkli brownied Chaga külmkuivatatud pohlatäidisega ja meenutusi Kalamaja Päevadest...


Chaga Health on üks tore ja tänuväärt eestimaine ettevõte, kes toodab uuendusliku tehnoloogiaga kuivatud kodumaistest metsadest pärit supermarju ja muid "superfoode". Tooted valmivad külmkuivatusmeetodil, mis aitab säilitada maksimaalses annuses vitamiine, mineraalaineid, antioksüdante ja kõike muud, mida me oma toidus näha ja tunda igatseme. Eestimaa metsasaadused on muide äärmiselt toitaineid täis tuubitud - paljugi rohkem kui näiteks lõunanaabrite omad. Ja miks see nii on? Sest meil on õnn asuda sellisel laiuskraadil, millisel teised ei asu ja mis tingibki selle toitainerikkuse. Põnev info, mis? :) Oli ka minu jaoks, kui üks Chaga perenaistest, Eva mind neil teemadel haris. Põnevat lugemist neil jagub ka kodulehel: http://chagahealth.eu/. Edasimüügi kohti, kust tooteid leiab, jagub ka: http://chagahealth.eu/edasimuujad/ - paljud suured toidupoed ning muidugi ka hulgaliselt väikseid ökopoode.


Tänane retsept sobib nende väikeste vitamiinipommidega hästi kokku, sest tegu on ka hästi tervisliku, aga samas tummise, vegan šokolaadikoogiga. Tume šokolaad ja naturaalne kakao sisaldavad teadupärast ka ohtralt antioksüdante, apelsin lisab C-vitamiini ning pähklid ja pähkliõli asendamatuid rasvhappeid. Ainuke tänapäeva tervisegurude silmis "patune" komponent on vana hea nisujahu, aga  ka seda kasutan alati kindlalt ökovarianti ja muidugi võib valida ka täistera versiooni, siis jääb kook veidi teralisem, muredam ja vast mitte nii sametine ning dekadentlik. :) '

Need toredad marjakesed saab väga edukalt ka koogitaigna sisse pista ning koos koogiga läbi küpsetada, aga kuna need on sellised mega-vitamiinipommid, siis hakkas mul lausa veidi kahju seda teha. Kuumtöötlemine ju paraku ikka vähendab igasugust vitamiinisisaldust. Usun, et see ei oleks drastiline kadu, aga seekord ikkagi otsustasin teha nii.

Tänase postituse alaosas toon aga lõpuks välja väikese pildiseeria juba nädal aega tagasi möödunud Kalamaja Päevade hoovikohvikute raames tegutsenud Travolta hoovikohviku tegemistest, sest ka mina olin oma Helena's Bakery'ga seal kaasategev. :)

Vegan apelsini-pähkli brownied pohlatäidisega


12 tk


KOOK:
250 g mahejahu
300 g Muscovado suhkrut või mõnd meelepärast toorsuhkrut (võid kasutada ka väga tervislikku indiaanisuhkrut või palmisuhkrut)
1 tl küpsetuspulbrit
75 g tumedat naturaalset kakaod
1 tl soola
125 ml sarapuupähkli õli (müüakse nt Selver Gurmee lettides), võib asendada muu rafineerimata pähkliõliga
125 ml õunapüreed (võid valida nii suhkruga kui suhkruvaba)
1 apelsin (nii pigistatud mahl kui riivitud koor)
ca 200 ml külma vett
50 g hakitud ekstratumedat vegan šokolaadi
peotäis hakitud kreeka pähkleid

TÄIDIS:
200 ml sama õunapüreed, mida kasutad koogis
1 pakike Chaga külmkuivatatud pohli
või
1-2 peotäit sügakülmutatud pohli
või
1-2 peotäit vees konserveeritud pohli
või hoopis asendad õunapüree ja pohlad koduse pohlamoosiga!


  1. Säti ahi 175 kraadi juurde võimalusel pöördõhurežiimile.
  2. Võta suur 22 cm x 33 cm kandiline ja kõrge vorm, õlita see, et küpsetuspaber kinnituks ja vooderdagi küpsetuspaberiga. Kui sellist vormi pole, võid muidugi kasutada ka teistsugust - peaasi, et taigen ära mahuks. Kui taignakiht tuleb olenevalt vormi kujust väga paks, siis pead korrigeerima ka küpsetusaega.
  3. Suures kausis sega jahu, suhkur, küpsetupulber, sool, kakao ja sega korralikult läbi.
  4. Võta mõõdukann, mõõda sinna õli, lisa õunapüree, pigista apelsinimahl ning riivi sisse koor ja vala juurde niipalju külma vett, et täituks 500 ml. Klopi vedelikud ühtlaseks.
  5. Lisa vedelik kuivainetele ja sega kiiresti (aga mitte liiga jõuliselt) ühtlaseks. Lisa ka hakitud šokolaad ning pähklid ja sega nii, et need ühtlaselt taignasse jaotuks.
  6. Vala taigen ettevalmistatud vormi, silu ühtlaseks ja pista ahju (keskosasse või väike nõks allapoole).
  7. Küpseta 30 minutit ja lase restil jahtuda. Kui Sa täidist lisada ei soovigi, siis võid lasta jahtuda minimaalselt ja nautida kooki soojalt. Kui aga lisad ka täidise, siis selleks, et kook lõigates katki ei läheks, võiks see olla pigem jahtunud.
  8. Täidise jaoks lihtsalt sega komponendid.
  9. Koogi võid keskelt poolitada nii, et teed seda terve koogiga korraga, määrid täidise poolte vahele ning lõikad siis parajad tükid, aga kui Sa pole biskviidi lõikamises kodus, võid vabalt poolitada ka juba väiksed valmis lõigatud tükid ning siis igaühele täidist eraldi vahele määrida.

Nüüd siis aga pildikesi Travolta hoovikohvikust! ;) Fotograaf: Ardo Holts

Travolta oli meil üles ehitatud nii, et väljas oli 3 eraldi letti: soolane gurmee lett, mille perenaiseks reisi- ja toidugurmaan ning minu üks kallimatest sõbrannadest Margit Kissa, magus Helena's Bakery (ehk siis minu :)) lett ja fantastilise KOKOMO kohvi lett, mille peremeheks kohviproff Roland Põllu. Lisaks sellele oli publiku peibutamiseks Ardo Holts'i poolt püsti pandud ka eriti lahe fotoboks, mille peale paljud lausa ekstra kohale tulid. Seal sai tasuta nii digitaalseid kui kohe paberkandjal kätte saadavaid pilte teha, kasutades soovi korral igasugust naljakat atribuutikat.

















Ja kõige lõpuks ei väsi ma kordamast (lolli järjekindlus viib ehk sihile? ;)) - Eesti Parima Blogi eest saab hääletada siit: https://surveer.com/s/W94RS22J ning infot kogu selle ettevõtmise kohta saab siit: http://bestblog.ee/! :)

Ning selle postituse inspiratsioonikillukese ammutasin siit: http://allrecipes.co.uk/recipe/36164/vegan-chocolate-orange-brownies.aspx. Muutsin nõks siit ja sealt ning lisasin täidise juurde!

kolmapäev, 25. mai 2016

Valgehallitusjuust + jõhvikamoos = taevalik maitsekooslus


Tänane retsept on laisa tüdruku (või poisi) jaoks, kes tahaks mõnusal suve alguse õhtul kiiresti veiniklaasi taha maha istuda, aga sinna lisaks juustule midagi toekamat ka kõrvale lisada. Valmistamine 5 min, koostisaineid samuti 5 ja hindeks 5-palli süsteemis kohe kindlasti ka 5! :) Kui oled ka veinisõber, siis serveri näiteks jaheda Rieslinguga ja mine istu õue, terrassile või rõdule nautlema. Kasutasin taaskord Norra kvaliteetjuustu Kolibrie, mida leiab müügilt valdavalt suurematest Rimidest. Juust on mõnusa mahe-soolaka maitsega ja hapukasmagus jõhvika- võii pohla moos täiendab seda suurepäraselt. Kasutada võid nii gurmeelettidel müüdavaid spetsiaalseid juustumoose või minna veelgi ehedamat teed ja avada purk kodust vanaemalikku moosi - mina tegin just nii!


Valgehallitusjuustu ja jõhvika või pohla röstikas


Snäkk 1 - 2-le


60 g Kolibrie või muud valgehalitusjuustu
2 meelepärast viilu terade või seemnetega röstsaia (kasutasin uut Fazeri Maakodu saia)
1-2 spl jõhvika- või pohlamoosi
Mõned tilgad balsamiäädikat
1 spl võid

Viiluta juust ja aseta (või juhul kui kasutad hästi pehmet juustu, siis määri noaga) ühele saiaviilule. Määri juustule kiht moosi ning piserda sellele ühtlaselt veidi balsamiäädikat. Kata teise saiaviiluga. Nüüd määri võiku mõlemad pealmised pooled võiga kokku, kuumuta pann keskmisele kuumusele ning rösti sai mõlemalt poolt kuldpruuniks. Poolita terava noaga keskelt kaheks kolmnurgaks ja naudi kohe koos veini või näiteks värske rohelise salatiga.


Ja... Ärgem unustagem valida ka Parim Blogi 2016! :) Hääletada saab siit: https://surveer.com/s/W94RS22J ning infot konkursi kohta siit: bestblog.ee

neljapäev, 19. mai 2016

Ega ma praegu muud ei tahtnudki öelda, kui et teha kiire meeldetuletuse lähenevate Kalamaja Päevade kohta. :) Selle ürituse raames on pühapäeval ju ka kõigi poolt palavalt oodatud hoovikohvikute päev. Kuigi ma ise enam Kalamaja elanik pole, siis süda on selle kandi küljes kõvasti kinni endiselt ja kuna seal elab mitugi head sõpra, siis on mul ongi õnn ühe hoovikohviku tegemistes kaasa lüüa ning omalt poolt seal üht-teist kohvikõrvast lauale panna. Menüüs on ikka minu ja nüüd siis tegelikult Helena's Bakery nime all ilmuvad / müüdavad vanad head lemmiktooted. Aga et oleks huvitavam, siis ma soovitan ikka ise kohale tulla piiluma, et mis me seal teeme ja pakume. ;)

Kohvikuks on Volta tänaval asuv tabava nimega Travolta hoovikohvik: 
ning selle ja ka tuleviku ürituste tarbeks meisterdas Minualbumi tegus perenaine Kelli mulle üliarmsa põlle, visiitkaardid ning lauakaardi. :) Minualbumi töödest-tegemistest saab infot siit: https://www.facebook.com/minualbum/?fref=ts - tootevalikus on nii personaalse touch'iga fotoalbumid kui kangatrükiga kaunistatud tekstiilitooted ja käsitööna valmistatud turundusmaterjalid.


kolmapäev, 18. mai 2016

Teistmoodi kotletikesed


Sattusin ostma talukauba laadalt paar peotäit juustuga toorvorstikesi. Selliseid mõnusaid naturaalseid pikki ja peenikesi. No kohe tuli selline soolase ampsu isu. Sõime paar tükki ära ja siis ühtäkki vilksas peast läbi üks millalgi nähtud Jamie Oliveri saade, kus ta tegi sellise ootamatu triki, et purustas vorstid hoopis köögikombainis parajaks hakklihaks ning tegi neist sel kombel mingi roa. Ma ei mäleta, mis ta täpselt tegi - ilmselt mingi pasta. Mina aga otsustasin originaalitseda ja teha hoopis toorvorsti kotletid. Siduva puruna kasutasin mitte saia, vaid ise purustatud rukkileivapuru, et oleks tervislikum ning maitse nüansirikkam. Selle võib iga kell varem valmis teha - kuivata järelejäänud leivaviilud või koorikleivad õhu käes ja siis purusta köögikombainis ning säilita kuivas kapis karbis või purgis. Peab mainima, et see purustamine teeb muidugi põrgukära, nii et hakkasin ise kaaluma, et ehk järgmine kord teen vastupidi - purustan värskena ja siis laotan puru laiali ja kuivatan õhu käes ära. Peab katsetama...

See on üks äärmiselt kiire ja argiõhtune natuke vaheldusrikkust pakkuv roog, mille kõrvale sobib hästi pakkuda kreeka jogurtiga segatud salatimaterjali. Mina tegin üsna tõhusa salati - juba valmis keedetud valgetest ubadest, tomatist, porrust ja nagu öeldud, kreeka jogurtist, mida maitsestasin soola ja paprikapulbriga.


Vürtsikad toorvorsti kotletid


10 väikest kotletikest


1/2 dl riivleiba või köögikombainiga purustatud kuiva leiba
1 dl piima
230 g toorvorstikesi (minu omad olid veel lisaks juustulisandiga)
meelepäraseid ürte (üldiselt toorvorstikesed on juba üsna tugevalt maitsestatud, nii et ega sinna väga midagi lisada polegi vaja - panin moe pärast paar näpuotsatäit kuivatatud peterselli
5 cm pikkune paksema või 10 cm pikkune peenema porru valge otsa poolne tükk
2 spl extra virgin oliiviõli (NB! Vastupidiselt levinud arvamusele, võib neitsioliiviõliga praadida küll, eeldusel, et temperatuur ei tõuse üle 180 kraadi! Siis on see tegelikult üks parimaid õlisid mõõdukal kuumusel praadimiseks)

Lisandiks näiteks ube (võib ka konserveeritud, korralikult nõrutatud, loputatud ja siis uuesti nõrutatud - loputamine vähendab "gaase" ja rasket seeditavust tekitavaid ühendeid), kirsstomateid, hakitud värsket porrut, paprikapulbriga maitsestatud kreeka jogurtit.
  • Kalla esmalt riivleivale piim ja lase veidi paisuda. 
  • Niikaua purusta tükkideks lõigatud vorstikesed köögikombainis või miks ka mitte saumikseriga, kui Sul on see suure võimsusega.
  • Klopi lahti muna, lisa petersell (loomulikult võib ka kasutada värsket - minul on lihtsalt kuivatatud petersell alati igaks petteks olemas, sest see on minu meelest väga tänuväärt maitseaine).
  • Soola ega pipart ma ei soovita lisada, sest reeglina on toorvorstid tõesti soolased ja vürtsikad.
  • Kui leiva ja piima segu on jäänud üsna vedel, siis nõruta sealt veidi piima välja, et kotletid ei hakkaks voolama. See sõltub leiva sordist ning seismise ajast.
  • Sega kõik omavahel ühtlaseks tainaks.
  • Võid kotletid eelnevalt valmis vormida ja panna märjaks tehtud taldrikule ning siis juba kõik korraga eelsoojendatud õliga pannile. Mina aga vormisin neid jooksvalt ja panin ükshaaval soojenevale pannile. 
  • Prae kotletid mõlemalt poolt keskmisel kuumusel pruuniks.
  • Serveeri oma soovipäraste lisanditega või kui ideid napib, siis juba eelpool soovitatud oasalatiga. Ka kurgisalat võiks kergemaks lisandiks suurepäraselt sobida.
Ja ärge siis ikka unustage ka hääletusele pilku peale heitmast või koguni Šokolaadimaa poolt hääletamast ;) Teha saab seda siit: https://surveer.com/s/W94RS22J ja infot konkursi kohta saab siit: http://bestblog.ee/. Ma hetkel ei tahakski hakata sel teemal enam pikemalt heietama - üle-eelmises ja üleüle-eelmises postituses olen seda teinud ka juba. Andke hääl ikka sellele, kelle poole süda kutsub andma. :)

Järgmiste ampsudeni!



esmaspäev, 16. mai 2016

Kiudainerikkad rabarberimuffinid ja Ayurveda vol 4


Kuna ma kavatsen oma Ayurveda-teemalise jutuseeria võiduka lõpuni viia, siis täna kirjutan sellest taas veidi. Keda teema ei huvita, siis vaadake hoopis tänast retsepti. Seda tasub järgi teha küll, sest on väga tervislik, rahuldab magusaisu ja paar rabarbrivart saab ka jälle ära kasutatud. :) Küpsetamisel kautasin ohtralt Loodusvägi mahetooteid - nii täistera nisujahu, speltajahu kui extra virgin kookosõli. Kindla peale minek tervislikkuse ja tooraine puhtuse mõttes.

Ahh ja muidugi see ka veel... hääletage http://bestblog.ee/ konkursil Parim Blogi 2016 ikka ka. :) Šokolaadimaa on seal muide täitsa olemas ja hääletamiseks saadaval... Hääletada saab siit: https://surveer.com/s/W94RS22J.

Ayurveda teemal kirjutan täna sellest, kuidas läheb tasakaalust välja Pitta kehatüüp. Et end varasemate postitustega kurssi viia, võite piiluda neile linkidele:
http://sokolaadimaa.blogspot.com.ee/2016/04/kohupiima-smoothie-ja-ayurveda-vol-1.html
http://sokolaadimaa.blogspot.com.ee/2016/04/troopiline-melonismuuti-vegan.html
http://sokolaadimaa.blogspot.com.ee/2016/04/marja-rabarbri-martsipani-cooler-ja.html

Nüüd aga mõnus tervislik ja lastesõbralik muffiniretsept (hoiab muide kõhu ka korras).


Rabarberi-spelta muffinid kohupiimaga


12 tk


1 dl mahedat speltajahu
1 dl mahedat täistera nisujahu
5 spl vedelat extra virgin kookosõli (kas toatemperatuuril seisnud või pliidil vaiksel tulel vedelaks sulatatud)
2 pikka rabarbrivart (minul kaalusid need kokku 270 g)
1 dl toor-roosuhkrut või muud rafineerimata suhkrut
150 g lahjat kohupiima
50 ml vahukoort
2 muna
2 tl küpsetuspulbrit

Säti ahi 200 kraadi juurde. Mina ausalt öeldes küpsetan viimasel ajal kõike ainult pöördõhu režiimiga, sest mu särtsakas ahi kipub muidu küpsetiste pealispinnad ikka ära küpsetama. Vahel ka kasutan ka nt kuni 10 min ülevalt ja alt režiimi ja siis panen pöördõhu peale. Ühesõnaga selle pika loo mõte on, et "tunne oma ahju ja kasuta seda vastavalt" :) Mina küpsetasin ka need muffinid osa ajast pöördõhuga.

Sega jahud kokku omavahel ning ka küpsetuspulbriga. Mikserda vahuseks kreemiks kohupiim ja vahukoor. Lisa kohupiimale vedel õli ja sega ühtlaseks (kui kuumutad õli, lase enne maha jahtuda. Koori ja haki rabarberid. 

Eraldi vahusta ka munad ja suhkur. Sega siis kõik ettevaatlikult kokku - ära enam mikserda ega vahusta - tõsta lihtsalt kokku, selles faasis sega sisse ka rabarberitükid.

Jaota tainas muffinipaberitega vooderdatud muffinivormi ja küpseta kuni 25 minutit.


Nüüd siis Ayurveda teemadel...

Kehatüüpidest ja üleüldisest tasakaalu põhimõttest ning Ayurveda ideest kirjutasin varasemates postitustes (lingid toodud eespool), viimane postitus kirjeldas Vata tüübi tasakaalutuse sümptomeid. Liigume edasi Pitta juurde.

Pitta inimtüüp on tasakaalus olles sisemiselt intensiivne ja hoogne, heatujuline ning rõõmsameelne. Eluringis on keskiga enim Pitta aeg. Kaotades tasakaalu, muutuvad need inimesed enda tagantsundijateks, rahulolematuteks, kannatamatuteks, nõudlikeks, pingulolevateks. Kinnisideeks muutub kord ning tüütav täiuslikkuse tagaajamine. Juhtuda võib see siis kui:
  • olete olnud stressiseisundis ja reageerinud sellele allasurutud viha, lootusetuse ja pahameelega
  • nõuate endalt ja teistelt liiga palju, elate tähtaegade pideva surve all ega talu aja raiskamist
  • olete viimasel ajal söönud liiga palju kuuma, vürtsist ja rasvast või praetud toitu, kasutanud palju soola. Suur osakaal menüüs hapudel või kääritatud toitudel (juust, äädikas, hapukoor), samuti alkohol aitab tugevalt kaasa
  • olete tarvitanud ebapuhast toitu või vett
  • ilm n kuum ja niiske
  • teid on väsitanud kuumus või olete päikesest põletada saanud
Tasakaalutuse sümptomid ilmnevad järgnevalt: 
  • vihapursked, teiste kritiseerimine, vaidlushimu, viivituste mittetalumine, türanlik käitumine
  • nahapõletikud, villid, lööbed, kuumad hood, akne
  • kõrvetised, mao ülihappesus, päikesepõletus, päikesepiste
  • ebameeldiv hingeõhk, hemorroidid, hapukad kehalõhnad
  • laiguline punetav jume, kuumuse mittetalumine
  • verd täis valgunud silmad, maohaavandid, eriti suur nälg või janu
Siinkohal on jälle kindlasti rohkem kui küll mõtlemisainet, eriti kui oled ära teinud dosha testi, millest kirjutasin siin: http://sokolaadimaa.blogspot.com.ee/2016/04/kohupiima-smoothie-ja-ayurveda-vol-1.html. Kas Sinus on Pitta tüüpi üle keskmise? Kas sellised sümptomid tulevad tuttavad ette? 

Järgmises Ayurveda-postituses veel kolmanda tüübi Kapha tasakaalutusest ning siis juba jõuan selleni, kuidas neid kõiki tasakaalustama hakata.












reede, 13. mai 2016

Mahelamba pajaroog kruupide ja kõrvitsapüreega


Näed, lihast loobuda pole ma täielikult siiski veel suutnud - sest mõni liharoog on ikka nii paganlikult hea! Kuid vähemalt olen püüdnud üle minna maheliha peale. Õnneks on seda ka üha rohkem saada nii kaubandusvõrgus kui turgudel, kui ka erinevate kaubaringide kaudu. Samuti otsivad paljud endale oma enda lemmiktalu, kust siis lausa otse tellida. Võimalusi on, kui tahta neid leida. Maheliha on kallim, aga kuna liha ei pea inimloom niikuinii lademetes tarbima, siis mina leian, et hingerahu maksab ka midagi. :) Vähemalt sööd õnnelikult elanud ning rahulikult siit elust lahkunud looma liha.

Lisandina lamba juurde kasutasin minu blogis juba väga tuntud hea kodumaise maheda Loodusvägi toodet - seekord mahekruupe. Kruubid jäid mõnusad sõmerad ja sugugi mitte nätsked, nagu mul on küll tavakruupidega vahel juhtunud!

Extra Virgin oliiviõli ning ilus väike kõrvits käisid ka seekord asja juurde. Oliiviõli käib minu soolaste roogade puhul muidugi reeglina alati asja juurde...

Kuid natuke uudiseid ka, enne kui retsepti juurde liigun... 

  • Uudis number üks, mida ma ei väsi kordamast :), on see, et Parima Blogi 2016 hääletus on juba ammu alanud ja kui ka Sina kallis lugeja arvad, et mina olen mingeid mõtteid selle blogiga suutnud edasi anda ja väärin ära märkimist, siis võid hääletada Šokolaadimaa poolt siit: https://surveer.com/s/W94RS22J. Seal on kõiksugu erinevaid kategooriaid ja teistes kategooriates võid muidugi valida ka kõiksugu teisi blogisid, kelle poolt hääletada, aga veidi allapoole kerides on Kokandusblogide all sokolaadimaa.blogspot.com kenasti ära toodud. Päris alt saab einevate auhinnajaotuste alt veel valida (aasta üllataja, aasta lemmikblogi jms). Olen kõigile hääletajatele väga tänulik! :) Üldiselt saab konkursi kohta lugeda siit: http://bestblog.ee/

  • Uudis number 2 on see, et kuna juba mõni aeg tagasi sain korda oma koduköögi dokumendid, siis nüüd on ametlikult avatud Helena's Bakery - loodud on ka esialgne menüü ning üllitatud fb-leht: https://www.facebook.com/helenasbakery/ - olete oodatud hõrgutisi tellima! :) Reklaami ma siin blogis üldiselt ei tee, aga no üks kord ju võib... Lihtsalt esimene kord, onju, sest lükkasin selle asja just käima ja ausalt olen natuke uhke ja õnnelik ka selle üle! Luban, et ei hakka seda asja siin kogu aeg promoma, sest blogi on minu jaoks ikka algusest peale koht, kus lihtsalt väljendada oma hobiga seotud ideid ja jagada oma köögiloomingut.


Nüüd siis aga lambaroa juurde!

Lisandiks kasutan muuhulgas ka külmutatud köögivilju, mida mitte mingil juhul ei tohiks alahinnata või vältida. Juba Jamie Oliver, kes peab väga toitainerikkast toidust lugu, on kinnitanud, et külmutatud köögiviljad on tihti värsketest väärtuslikumad, kuna korjatakse oma hooaja tipphetkel, kui vitamiinide ja mineraalide ning muude aktiivainete tase neis on maksimaalne, külmutatakse kiirelt ja lõpptulemuseks on kvaliteetne toit. Lettidel olevad värsked köögiviljad vahel aga korjatakse kas liiga vara või seisavad nad liiga kaua, mille tõttu kvaliteet ning väärtus saavad kannatada. 

Seega - kasutada võiks mõlemaid täpselt vastavalt vajadusele ja mugavusele.

Mahelamba pajaroog kruupide, köögiviljade ja kõrvitsapüreega


6 portsjonit


U. 500 g mahelamba abatükki, selga või rinda
100 g soolapeekonit (parim on jälle mahe- või talukaup!)
1/2 suurt pikka porrut
4 küüslauguküünt
Paar spl Extra Virgin oliiviõli
paprikapulbrit ja ingverit või hoopis Tex-Mex maitseainet
soola maitse järgi
1 spl toor-roosuhkrut
2 dl sõelal pestud odrakruupe
vähemalt 0,5 l vett (vajadusel saad jooksvalt juurde kallata)
1 purk (400 g) mahedaid purustatud tomateid
250 g meelepärast külmutatud köögiviljasegu

Lisandiks 1 väike kõrvits (ostsin sellise Rimist)
Püreestamiseks ca 2 dl mandlipiima
veidi soola ja taas oliiviõli

  • Tükelda lambaliha suupärasteks kuubikuteks ja peekon ribadeks.
  • Haki porru ja küüslauk peeneks.
  • Kuumuta suure kõrge panni või haudepoti põhjal õli keskmise kuumuseni, pruunista lambaliha, lisa peekon, porru ning küüslauk. Prae neid veidi koos.
  • Lisa kõik maitseained ja sool, purustatud tomatid, vesi, kruubid ning jäta kaane alla tunnikeseks vaikselt podisema.
  • Niikaua poolita kõrvits, eemalda seemned ning lõika pooled omakorda õhemateks sektoriteks. Säti ahi 200 kraadi juurde. 
  • Aseta sektorid küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile, raputa peale soola ning nirista oliiviõli. Küpseta, kuni kõrvits on kahvliga katsudes täitsa pehme (valmis ahjus ca 20 min).
  • Lase veidi jahtuda, siis eemalda sisu koorte küljest (lusikaga tõmmates ja kahvliga kinni hoides).
  • Lisa kõrvitsatükkidele mandlipiim ning püreesta saumikseriga või blenderis püreeks. Püree paksust võid varieerida vastavalt oma eelistusele. Hoia soojal pliidil, aga ära otseselt kuumuta enam.
  • Kui lambaroog on podisenud peaaegu tunnike, lisa potti ka külmutatud köögiviljad, lase uuesti keema tõusta ja podista veel vähemalt 5 min.
  • Serveeri koos kõrvitsapüreega ja soovi korral ka mõne värske krõmpsu salatiga. Toit on laktoosivaba tänu sellele, et kõrvitsapüree valmistamisel kasutasime mandlipiima.








pühapäev, 8. mai 2016

Hõrk supp Jarlsbergi juustuga

Esimene uudis täna on see, et Bestblog.ee hääletus 2016. aasta Eesti parimatele blogidele algas neljapäeval. Kategooriaid on seal hulgaliselt ning Šokolaadimaa on kenasti nagu kord ja kohus kokandusblogide jaotuse all võistlemas. Seega palun Sind, kallis blogi uudistaja, ehk ka Sina hääletaksid minu poolt? :) Küsitlus on siin: https://surveer.com/s/W94RS22J ja seal siis saab erinevates kategooriates anda mitmele erinevale blogile hääle. Kõige all saab veel valida ka näiteks "aasta üllataja" ja "aasta lemmiku" jms eriauhindade lõikes. Ole kena, kallis lugeja ja viska pilk peale ning tee oma valik! ;) - olen Sulle äärmiselt tänulik ja oma tänu väljendan loomulikult ohtrate uute postituste ning retseptidega. Kui kellelgi on vaja, siis nõu ja jõuga muidugi ka!

Siit aga üks selline supp, et ma põhimõtteliselt limpsisin tõesti ka poti põhja puhtaks. See oli ikka ootamatult hea! :) Kasutasin taaskord hõrku norra-pärast Jarlsbergi juustu, mis sarnaneb veidi klassikalisele Emmentalile, kuid on siiski täitsa omalaadne.


Jarlsbergi juustu püreesupp


2-3 portsjonit


120 g E-vaba suitsupeekonit (selline on olemas Oskari valikus)
250 g kooritud ja vabalt hakitud kartuleid (hiljem niikuinii püreestad)
250 g porrulauku
450 ml naturaalset või mahekuubikust kanapuljongit (köögivilja oma sobib ka!)
1 spl värsket majoraani (kui poest ei leia, võid kasutada mõnd muud endale meelepärast ürti)
1 spl värsket tüümiani (seda üldjuhul suurematest kauplustest peaks ikka leidma)
näpuotsatäis riivitud muskaatpähklit
1 väike peenelt hakitud sibul
1 spl extra virgin oliiviõli
1 tl suhkrut
100 g Jarlsbergi juustu


Prae hakitud peekonit keskmisel tulel kuni 5 min. Lisa kartulid, porru, ürdid, muskaat, vala üle puljong ning lase podiseda aeg-ajalt segades ca 20 min.

Vahepeal küpseta sibulat väikesel pannil oliiviõlis ca 5 min. Lisa suhkur, keera tuli hästi madalaks ning lase sibulal karamelliseeruda (paar minutit). Sibulad peaksid muutuma krõbedaks ning pruuniks. Pane nad kõrvale supi valmimist ootama.

Maitsesta supp soovi korral värskelt jahvatatud musta pipraga ning vajadusel veel soolaga (kuid üldjuhul on puljong ise juba piisavalt soolane).

Püreesta supp kas blenderis või samas potis, milles keetsid, saumikseriga, aseta tagasi pliidile ning lisa kuuma äsjakeenud vett - vee kogus sõltub sellest, kui paksu suppi soovid.

Sega ühtlaseks ning serveeri supp kaussidesse, riputades peale karamelliseeritud sibulaid ning jämedalt riivitud Jarlsbergi juust. Sööma hakates sega kergelt suppi, nii et osa juustu jaguneb ka supi sisse ning sulab selles mõnusalt. Serveeri mõne koorikleivaga - kuna supp on toitev, siis seda laadi leib on hea tasakaalustaja.