teisipäev, 26. aprill 2016

Marja-rabarbri-martsipani cooler ja Ayurveda Vol3Tänase postitusega saab kirja minu Ayurveda-teemalise jutuseeria neljas osa - juttu tuleb sellest, kuidas doshad tasakaalust välja lähevad. Eelmisi postitusi saab nähe neilt linkidelt:

http://sokolaadimaa.blogspot.com.ee/2016/04/kohupiima-smoothie-ja-ayurveda-vol-1.html
http://sokolaadimaa.blogspot.com.ee/2016/04/troopiline-melonismuuti-vegan.html

Doshad siis nagu kirjeldatud, on 3 erinevat baasomaduste kogumit, millega Ayurveda teaduse kohaselt iseloomustatakse kehatüüpe, aastaaegu, eluetappe, vanuselisi iseärasusi, ilma ja tegelikult kõike siin looduses.

Ja loomulikult, nagu traditsiooniks saanud nende postituste juures, annan edasi taas ühe mõnusa kosutava smuuti retsepti. Seekordne on eriti peen, sest sisaldab ehedat martsipani (kasuta kindlasti võimalikult suure martsipanisisaldusega - Odense 63% martsipan on näiteks hea). Kirjutan siinkohal välja retsepti ning Ayurveda-jutuga jätkan juba allpool.

Kui Sul juhtub kodus olema sügavkülmas külmutatud rabarbrit, siis tuleb maitse eriti hõrk, sest rabarber ja martsipan sobivad omavahel kui valatult. Värvi jaoks lisa siiski erinevaid marju ka. Mina lisasin maasikaid, mustsõstraid, vaarikaid ja kirsse. Nii et see jook on tõeline vitamiinipomm. :)

Marja- või rabarbri-martsipani cooler


1 1/4 liitrit (5 portsjonit)


100 g külmutatud rabarbrit
150 g külmutatud erinevaid punaseid marju
4 dl rammusat maitsestamata jogurtit (5% koorejogurt)
4 dl piima
50 g kvaliteetmartsipani (Odense 63% martsipanisisaldusega)
4 spl mett

Blenderda külmunud komponendid piimaga puruks, lisa ülejäänud ained ning blenderda ühtlaseks. Tarbi kohe.Kuidas siis Ayurveda doshad tasakaalust välja lähevad? Selles postituses alustame Vata kirjeldamisega, kuna Ayurveda väidab, et Vata on doshade kuningas ning läheb ka kõige kergemini tasakaalust välja.

Vata puhul, kes on rikka kujutlusvõimega, tundlik, spontaanne, paindlik ja reibas, tekitab tasakaalutus valu, spasme, krampe, külmavärinaid või värisemist. Võib tekkida unetus, krooniline kõhukinnisus, närviline magu, ärevus, depressioon, naistel PMS, seedehäired, kroonilised valud, kõrge vererõhk, artriit. Tasakaalust välja läheb Vata dosha kõige kergemini, kui tekib:

 • stress / füüsiline või vaimne kurnatus
 • alkoholi või narkootikumide kuritarvitamine / pidev suitsetamine
 • järsk elumuutus või aastaaegade vaheldumise aeg
 • tihe külmade, toorete või kuivade toitude tarbimine, samuti jääkülmad joogid / kibe, vürtsine, kootava maitsega toit
 • range dieet või söögikordade vahelejätmine
 • magamatus / halvasti magamine juba kasvõi vaid paar päeva järjest
 • reisimine
 • emotsionaalne valu / kurbus / hirm / šokk
 • külm, kuiv, tuuline ilm (sügis ja talv suurendavad vatat ja seega ajavad vata kehatüübiga inimese tasakaalust välja).
Tasakaalutuse sümptomid:
 • muretsemine, ärevus, vaimu üliaktiivsus, keskendumisvõime puudumine, tähelepanu hüplevus, kannatamatus, depressioon, psühhoos
 • unetus, rahutus, väsimustunne, isutus, suutmatus lõdvestuda, impulsiivsus
 • kõhukinnisus, liigestevalu, sooltegaasid, pakatav nahk ja huuled, kuiv ja kare nahk, terav (närvi)valu
 • külma ja tuule mittetalumine, kaalukaotus, kudede kõhetumine, vähene vastupidavus, energia puudumine, seedehäired, kõrge vererõhk
 • lihasespasmid, atakid, valu selja allosas, menstruatsioonivalu naistel.
Järgmistes Ayurveda-teemalistes postitustes kirjeldan ka Pitta ja Vata tasakaalutust ning kogu seeria lõpeb loomulikult juhtnööridega, kuidas tasakaal taastada. :) Olge ikka alati lainel!
Kommentaare ei ole: